UNS 2000-S, skeppsklassad nivåvakt Egenskaper Nivåvakt, typ UNS2000-S, är anpassad för marina-/ skeppsapplikationer. Den finns klassad i fyra olika utföranden: -Typ -Typ -Typ -Typ A: Lo= max. 500 mm, alla typer av flottörer B: Lo= max. 400 mm, endast rostfria flottörer C: Lo= max. 1000 mm, alla typer av flottörer, stöd var 500:e mm D: Lo= max. 2000 mm, med skvalpskydd och stöd var 1000:e mm UNS2000-S kan konfigureras med olika typer av flottörer, mikrobrytare (brytande, slutande eller växlande), elektriska anslutningar, tankanslutningar, m.m. för att passa olika applikationer. I produktnyckeln nedan framgår vilka valmöjligheter som finns. Observera att vissa kombinationer inte är tekniskt möjliga eller tillåtna enligt klasssningssällskapens riktlinjer. Som tillval kan vakten fås med Pt100-sensor för temperaturmätning. Produktnyckel UNS 2000-S – VA/T2 – KLS1 – VA52 – L2/2.1 Vid beställning skall följande mått alltid anges (i mm): Total längd (Lo*), L1, L2, L3, L4 samt L5 *Lo får max. vara 2000 mm Kontaktfunktion 1 - Normalt öppen (NO) 2 - Normalt stängd (NC) 3 - Växlande (SPDT) Antal brytlägen L1 = 1 brytläge L2 = 2 brytlägen L3 = 3 brytlägen Flottör BN30 VA52 VA80 Elektriska data 250 V AC / DC, 3A, 100 VA/W 250 V AC / DC, 3A, 100 VA/W 140 V AC / DC, 1A, 60 VA/W L4 = 4 brytlägen L5 = 5 brytlägen Material Min. densitet Nitril Ø30 mm 0,60 g/cm³ Rostfri Ø52 mm 0,78 g/cm³ Rostfri Ø52 mm 0,54 g/cm³ Temp. 80 °C (Olja 100 °C) 150 °C 150 °C Elektrisk anslutning KLS1 - Kopplingsdosa, 6 plintar, aluminium KLS2 - Kopplingsdosa, 9 plintar, aluminium KS - Kabel (1m), skeppsklassad Anslutning T1 - G1” Tankgänga (endast med BN30 flottör) T2 - G2” Tankgänga (ej med VA80 flottör) FL3 - Fläns DN50 PN16, rostfri (DIN 2527) FL4 - Fläns DN65 PN16, rostfri (DIN 2527) (andra anslutningar på förfrågan) Material (stång och anslutning) VA - Rostfritt stål 1.4571, 1.4408 Nivåvakt typ UNS 2000-S Teddington AB Tel:+46 (0)8-505 207 60 Speditionsvägen 17 Fax:+46 (0)8-505 207 69 SE-142 50 Skogås-Sthlm, Sweden info@teddington.se www.teddington.se UNS 2000-S, skeppsklassad nivåvakt Dimensioner (i mm) Kontaktbrytläge och flottörens flytläge vid densitet 1: VA52 = 36 mm ± 2 mm VA80 = 36 mm ± 2 mm BN30 = 20 mm ± 2 mm Min. avstånd (i mm) Dimension / Flottör BN30 VA52 VA80 A 60 52 83 Typ A B* 39 55 55 C** 77 85 115 A 40 32 63 Typ B B* 39 55 55 C** 77 85 115 A 40 32 63 Typ C B* C** 49 77 75 85 75 115 Typ D B* C** 59 87 75 95 75 125 A 24 16 47 *Om vakten har inbyggd Pt100-sensor; lägg till 10 mm till ”B” - måttet. **C= 55 mm vid ”Dual” - utförande, dvs. 1 flottör påverkar 2 brytlägen. Kopplingsschema och färgkodning Grupp 1 Öppen (sluten) Vit Blå Rosa Grå Gul Grön Brun Plint 1 7 6 5 4 3 2 Grupp 2 Växlande Plint Vit Svart Röd Blå Rosa Grå Gul Grön Brun 1 9 8 7 6 5 4 3 2 Grupp 3 Öppen (sluten) Röd Blå Rosa Grå Gul Grön Brun Vit Teddington AB Tel:+46 (0)8-505 207 60 Speditionsvägen 17 Fax:+46 (0)8-505 207 69 SE-142 50 Skogås-Sthlm, Sweden Plint 8 7 6 5 4 3 2 1 Grupp 4 Växlan de Svart Röd Blå Rosa Grå Gul Grön Brun Vit Plint 9 8 7 6 5 4 3 2 1 info@teddington.se www.teddington.se